dioptrické sportovní a ochranné brýle
Na zakázku pro Vás ve Vašich dioptriích zhotovíme sportovní brýle pro volný čas nebo ochranné brýle pro pracovní činnosti, a to i v progresivních variantách. Nabízíme možnost dioptrických čoček čirých i slunečních v obrubách Oakley, Rudy Project, Adidas i dalších dle Vašeho výběru.
Na sportovní brýle jsou kladeny velmi vysoké nároky. Z hlediska ochrany očí je důležitá filtrace UV záření, ochrana před oslněním, větrem, prachem, vodou nebo také před poraněním oka. S ohledem na pohodlí sportovce pak musí být co nejlehčí, mít co nejširší zorné pole, aby měl nositel co nejlepší odhad a mohl okamžitě reagovat na vzniklou situaci. Proto se od standardních odlišují celkovým vzhledem. Mají velký úhel prohnutí v nosníku (až 25°), zorníky jsou prohnuté, aby kopírovaly zakřivení čela a spánků a protažené do stran, aby chránily oči i z boku.
Díky převratnému vývoji lze takové brýle vyrobit nejen pro člověka bez refrakční vady, ale i pro osobu s vyšším počtem dioptrií. Materiály jsou dnes pro používání při sportu téměř nerozbitné.
Navštivte nás, rádi s Vámi prodiskutujeme všechny možnosti řešení pro Vaše dioptrie a Vaše sportovní aktivity.
cyklistika
Při jízdě na kole je třeba oči chránit proti UV záření, větru a proti hmyzu či případným nečistotám v ovzduší, obzvláště pak při rychlé jízdě. Volí se větší brýle oblého aerodynamického tvaru, který kopíruje obličej, z netříštivého materiálu u obruby i brýlových čoček. Je možno vybírat z mnoha zbarvení (s UV filtrem na slunce, rozjasňující do mlhy, čiré proti nečistotám). Nevolí se příliš tmavé filtry, které silně absorbují světlo a tím snižují vizuální výkon za soumraku nebo v lesním terénu.
běh a orientační běh
Při běhu jsou požadavky podobné jako při cyklistice, oči chráníme před UV zářením, větrem, létavým hmyzem a nečistotám polétajícím ve vzduchu. Vybíráme brýle oblého aerodynamického tvaru, který kopíruje obličej. Je možno vybírat z mnoha zbarvení, obvykle nedoporučujeme velmi tmavé čočky, které nevyhoví ve stínu nebo při zataženém počasí. Pro orientačního běžce ve věku 40+ může být znenadání problémem čtení mapy vlivem rozdílného vidění na dálku a na blízko. Proto nabízíme do sportovních brýlí zábrus bifokálních čoček se segmentem dioptrií na blízko nebo sportovní multifokální brýle.
lyžování
Na lyžích či snowboardu jde o bezpečnost Vaší, Vašich dětí i ostatních lyžařů. Lyžařské brýle chrání před povětrnostními vlivy, zabraňují slzení, zlepšují viditelnost. Nabízíme speciální dioptrickou vložku pro malé i velké lyžaře, která je kompatibilní s běžnými lyžařskými brýlemi a lze do ní zabrousit téměř jakékoliv dioptrie. Lyžař potřebuje vidět na všechny vzdálenosti a potřebuje se orientovat i do stran, proto je důležité dobré periferní vidění. Korekci zraku v lyžařských brýlích lze řešit také kontaktními čočkami, jejich nošení v zimě ale může být diskomfortní (zamrzání, vítr).
běžkové lyžování a skialpinismus
Při běhu na lyžích musí obruba dobře a pevně sedět, měla by mít širokou stranici nebo boční kryty proti průniku odraženého světla za brýlovou čočku. Očnice by měly být dostatečně velké, aby světlo nemohlo proniknout okolo nich.
Vhodné jsou jednoohniskové čočky, které splňují předpoklad dobrého vidění na dálku. U bifokálních brýlových čoček máme zachováno periferní vidění, ale skok obrazu při změně pohledu přes díl do blízka může být při pohybu na lyžích rušivý. Progresivní brýlová čočka je vhodná pro klienta, který ji nosí léta, je na ni stoprocentně zvyklý a všechny pohyby má již zautomatizovány.
střelba
V kategorii střílení je ochrana zraku brýlemi velmi důležitá. Brýle zabrání průniku střepin do oka, chrání před větrem. Existují povrchové úpravy, které také omezí zamlžování čoček. Ať jste milovník sportovní střelby, hráč airsoftu nebo profesionální voják, na zakázku pro Vás rádi zhotovíme dioptrické střelecké brýle dle Vašich požadavků.
golf
Pro golf jsou vhodnější brýle bez spodního orámování skel, při natočení hlavy během odpalu tak hráči obruba nezasahuje do přímého pohledu na golfový míček. Perfektní posazení brýlí na hlavě je stěžejní, volné brýle zbytečně sportovce ruší, znervózňují a snižují koncentraci.
Důležitá je kvalita a barva slunečního filtru. Kouřové a šedé zabarvení nezkresluje barevné vnímání, zabraňuje oslnění za jasného slunečního světla. Hnědé a jantarově zbarvené sluneční filtry zvyšují kontrast vidění. Čočky absorbující modrou část světelného spektra usnadní lépe se orientovat v terénu a sledovat golfový míček za letu, kdy zelená plocha trávníku a bílý míček budou kontrastnější, zatímco modrá barva oblohy bude potlačena. Vhodné jsou i polarizační brýlové čočky pro eliminaci odlesků z vodních či písčitých ploch.
sportovní létání
Sportovní letci jsou často vystaveni proměnlivému počasí a nestálým přírodním jevům, často provozují svůj sport i za snížených světelných podmínek (déšť, sníh, mlha, šero). Motorová letadla s kokpitem kryjí pilota před nepřízní počasí, potřebuje tedy hlavně ochranu proti UV záření, jehož intenzita s přibývající výškou roste, barevné filtry proti slunci a případně dioptrickou korekci. Oproti tomu u paraglidu a rogala je pilot vystaven různým povětrnostním podmínkám a musí počítat s trvanlivostí materiálů a dokonalou ochranou oka ze všech stran. Pro brýlovou obrubu je tedy vhodnější plast a pro brýlové čočky pružný polykarbonát. Brýle musí být vhodně vybrané pro společné nošení s helmou.
Letec potřebuje nejen dobře rozeznávat barvy, ale v první řadě se dobře orientovat ve vzdálenostech a jejich přesných odhadech. Neméně důležité je vidění na střední vzdálenost, na venkovní části letadla, a nakonec na přístrojovou desku před sebou. Pro pilota ve věku 40+ to znamená korekci kvalitními progresivními brýlovými čočkami např. Varilux od firmy Essilor.
raketové a míčové sporty
Raketové sporty patří mezi velmi dynamické sporty. Zrak zde hraje významnou roli počínaje pozorováním protihráče, držení jeho těla, směru jeho pohledu a držení rakety, následuje pozorování letu míčku, jeho rotace, rychlosti a místa dopadu. A na závěr vyhodnocení pozice soupeře a místa úderu.
Brýlová obruba musí být schopna odolat nárazu letícího míčku nebo rakety. Z polykarbonátu, coby materiálu odolnému proti nárazu, by měly být vyrobeny i zorníky, popřípadě korekční čočky. Celé brýle by svým designem měly pokrýt nejen prostor okolo oční koule, ale zároveň vykrýt oblast okolo očnice. Nosník by měl být pružný, aby tlumil náraz a rozložil tlak způsobený nárazem. Taktéž by měl být protiskluzový, aby v kombinaci s dobrým upevněním pomocí stranic brýle neklouzaly nebo neodlétly z obličeje při prudkém pohybu hlavy. Samozřejmostí je dnes již co nejširší zorné pole.
plavání a potápění
Této specifické kategorii se věnujeme samostatně ZDE.
jachting
Na moři se vyskytují faktory, jako jsou velmi vlhký vzduch, vítr, déšť a mlha, které negativně ovlivňují zrakovou pohodu člověka. Mořská hladina a lesklé části jachty odrážejí sluneční paprsky, které oslepují jachtaře a mohou způsobit záněty oční spojivky. Nebezpečí na lodi může znamenat i uvolněné lano, sprcha vody z vlny nebo neopatrnost nezkušených členů posádky. Dobré vidění a ochrana očí jsou při jachtingu nezbytné.
Extrémně namáhané oči jachtaři chrání speciálními filtry. Do slunečného počasí existují speciální, tzv. „watersport“ filtry, které mají většinou modrou barvu a v kombinaci s polarizačním filtrem tvoří dobrou ochranu před paprsky odraženými od vodní hladiny a lesklých ploch jachty. Zelený filtr nepatrně ztemňuje vodní hladinu, ale naopak zvýrazňuje bílé části lodi, které díky němu vystoupí. V mlze a při horších světelných podmínkách je vhodný oranžový nebo růžový filtr. Dále jsou ideální kvalitní tvrdé elastické vrstvy a hydrofobní úpravy pro snadné stékání vody po brýlové čočce bez tvoření kapek vody. Brýle musí pohodlně sedět na obličeji, nosník by měl být co nejměkčí, aby ztlumil na nose případný náraz, vhodné je i uchycení gumou či neoprenovou šňůrkou za hlavu.
objednejte se na kontrolu očí již dnes
Pokud je Vám více než 15 let a máte problémy s viděním, můžete nás navštívit a s naším optometristou si domluvit měření zraku nebo se objednat rovnou zde.